11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Po třech hracích dnech je v čele Vidit Gujrathi z Indie. Lubomír Kaválek dnes zavzpomíná na Václava Havla - prezidenta šachistu.

 

První tah 3. kola provedl velmistr Vlastimil Hort v partii Vidit Santosh Gujrathi – Markus Ragger.

Cenu za nejlepší partii 2. kola získala vycházející polská hvězda Jan Klimkowski z turnaje Futures za vítězství nad Karlem Brožkou.

 

Jan Klimkowski s jeho oceněním

První vítězství kola si připsal Alireza Firouzja nad Harikrishnou Pentalou ve španělské. Pro mladého velmistra to bylo relativně jednoduché vítězství díky dobré přípravě.

 “Byla to normální španělka, ale soupeř neměl brát na b5, ale místo toho na b3, v této struktuře je to známé. Bílý má vždy celkem tlak a pro černého je složité se bránit. Rozhodující chybou bylo možná 23...f4, protože po tomto tahu se zavře na královském křídle. Místo toho se měl snažit hrát v centru, možná zkusit e4”, okomentoval partii Firouzja.


GM Alireza Firouzja 

Ani ve třetím hracím dnu nedosáhl na vítězství David Navara. Jediný Čech v kategorii Masters podruhé prohrál s bílými figurami, tentokrát s Davidem Antónem Guijarrem. Španělský šachista si naopak připsal první vítězství v turnaji. „Cítím se skvěle, byla to pěkná partie. Už jsem potřeboval vyhrát. David hrál ze začátku útočněji, ale mně se povedlo hru vyrovnat. Po nějakém čase už byl v horší pozici a já to dokázal využít. Celkově to zatím není špatné, možná jsem mohl mít o půl bodu více, ale myslím, že hraju dobře a v dalších kolech mohu nějaká ta vítězství přidat.

Do čela tabulky Masters se vyhoupl Vidit Santosh Gujrathi. Indický talent má po třech kolech dva a půl bodu. Naposledy si poradil s Markusem Raggerem z Rakouska. „Zatím je to velmi dobré, v poslední partii jsem byl stále o krok vpřed před svým soupeřem,“ pochvaloval si průběžný muž číslo jedna. Za favorita celého turnaje se ale nepovažuje. „Jsou to jen tři kola, zbývá jich ještě šest. Pamatuju si, že Duda tady loni na úvod vyhrál snad třikrát v řadě, ale nakonec to na celkové vítězství nestačilo. Nic není jasné a je příliš brzy uvažovat nad tím, v jaké je kdo pozici. Ale zatím tady hraju podle svých představ, a to mě těší.“

Hra, jakou se Vidit v Praze prezentuje, zaujala i ředitele festivalu Petra Boleslava. „Je to absolutní favorit na vítězství. Pro mě byl černým koněm loni a nakonec skončil třetí. Když byl Magnus Carlsen mladý, dostal přezdívku šachový Mozart, ale já myslím, že teď už by tohle označení mohl klidně převzít Vidit. Ty jeho šachy jsou virtuózní. Každá partie působí čistě, bez jakýchkoliv zádrhelů. Dosáhne lepší pozice a většinou ji přetaví v takovou výhodu, že zvítězí. A zřídkakdy se stane, že s ním soupeř dokáže vývoj otočit.

Partie mezi Vitiugovem a Grandeliusem skončila remízou, ačkoliv černý měl možná nějaké šance, které promarnil.

Vitiugov: “Myslím, že 4...0-0 je krásný tah, který brání Sb5+ v některých variantách. Také přišel s dobrou myšlenkou Jh5-Jf4 a černý minimálně vyrovná v zahájení. Myslím, že jsem neměl vůbec žádnou výhodu během celé partii. Během časovky jsem stál určitě hůř, možná jsem byl i prohraný, ale našel jsem tah 33.Se4, který je možné jednoduše přehlédnout a pak už je pozice rovná”, řekl Vitiugov.  

 

GM Vitiugov - GM Grandelius

Nejzajímavější partií byla určitě mezi Dudou a Shanklandem, přestože nakonec skončila dělbou bodů. Všem šachovým fanouškům se určitě musela líbit.

Ve skupině Challengers se vedění ujal Stefansson, který vyhrál už dvě partie.

 

GM Hannes Stefansson

17ti letý Rus Andrey Esipenko v turnaji poprvé vyhrál, porazil Poláka GM Kacpera Pioruna.

 Esipenko: “Partie byla hodně komplikovaná. V předchozích dvou kolech jsem vždy stál špatně, ale dnes jsem si vytvořil šance a můj soupeř se dvakrát spletl a to mi pomohl vyhrát partii.”

 Polský velmistr Mateusz Bartel se snažil tlačit na Vana Nguyena, černý vše v pohodě ustál a partie skončila remízou.

 Bartel: “Rozhodl jsem se pro 4.Sg5 a myslím, že můj soupeř zapomněl svou přípravu. Po partii mi říkal, že se díval na něco jiného, ale místo toho zahrál 4...dxc4. Pak jsem přešel do koncovky, myslel jsem, že ji nebude lehké bránit pro tak mladého hráče. Měl jsem pravdu, protože se dostal do náročné pozice a i s pěšcem míň jsem dost tlačil. V jednu chvíli jsem si myslel, že výhra už je blízko, ale nic konkrétního jsem nenašel a postupně se má výhoda rozplynula. Bylo to jako loni, kdy jsem tlačil, ale on všechno spočítal a zachránil remízu. Nejsem zklamaný, ale šance na výhru tam byly.”

Po velmi špatném startu turnaje, česká naděje a úřadující akademický mistr světa IM Tadeas Kriebel remizoval proti druhému nasazenému GM Jordenu Van Foreestovi.

Tadeáš: “Mým dnešním hlavním cílem bylo se vzpamatovat po dvou porážkách, cítil jsem se, jako bych zapomněl hrát šachy. V obou partiích jsem stál výrazně lépe a udělal jsem dvě hrubky. Dnes měl Jorden trochu výhodu, ale pak přehlédl tah 19...Sa6, po kterém stojí dost špatně. Možná jsem to měl někde vyhrané, ale nic konkrétního jsem neviděl a nechtěl jsem riskovat další prohru a tak jsme se dohodli na remíze.”

V Futures porazil Vagman Klimkowskeho, Němec vyhrál nad Bayaraaou a černými porazil Aydin po 87 tazích Brožku.

Začal také Open, kde překvapivě remizoval český hráč Dušan Dobeš se druhým nasazeným GM Nikitou Petrovem z Ruska a Daniel Gurack z Německa ukradl půl bodu GM Amanu Hambletonovi z Kanady.

Výsledky 3. kola: 

Masters

Challengers

Futures

Firouzja - Harikrishna 1-0

Krejci - Abasov 1/2

Gurel - Nadzamova 1/2

Vitiugov - Grandelius 1/2

Bartel - Nguyen 1/2

Brozka - Aydin 1/2

Vidit - Ragger 1-0

Stefansson - Cernousek 1-0

Vagman - Klimkowski 1-0

Navara - Anton 0-1

Piorun - Esipenko 0-1

Nemec - Chinguun 1-0

Duda - Shankland 1/2

Van Foreest - Kriebel 1/2

Finek - Kanov 1/2

 

Nasazení 4. kola:

Masters

Challengers

Futures

Harikrishna - Shankland

Abasov - Kriebel

Nadzamova - Kanov

Anton - Duda

Esipenko - Van Foreest

Chinguun - Finek

Ragger - Navara

Cernousek - Piorun

Klimkowski - Nemec

Grandelius - Vidit

Nguyen - Stefansson

Aydin - Vagman

Firouzja - Vitiugov

Krejci - Bartel

Gurel - Brozka

 

Sobotní program navíc vyšperkuje přednáška na téma „Jak hrál Václav Havel šachy,“ kde na prvního českého prezidenta zavzpomíná velmistr Lubomír Kaválek. Právě on v Praze před třiceti lety organizoval turnaj velmistrů, kterému je věnována zvláštní výstava v přízemí hotelu Don Giovanni. A Václav Havel tehdejší turnaj zahajoval. „On trochu šachy hrál, což je jasné už z té úspěšné divadelní hry Zahradní slavnost. Tam přece ta hlavní postava hraje šachy sám se sebou. Také jsem se od něj dozvěděl, že šachy používal ve vězení, když byl za minulého režimu zavřený. Když si potřeboval s někým vyměnit informace, začal s ním hrát. Stráže poodešly a oni si mohli leccos říct. A když stráže přišly, tak stočili konverzaci zpět k šachovým termínům,“ vypráví Kaválek. Havel nakonec na úvod turnaje sehrál partii s Besselem Kokem.


Rozhovor s GM Lubomírem Kaválkem

 „My jsme to měli připravené velice jednoduše. Já jsem panu prezidentovi vysvětlil, že tam přijde a udělá první tah. Předseda velmistrovské asociace Bessel Kok udělá protitah, podají si ruce a tím se turnaj zahájí. A on se na mě podíval a povídá: To bude jen jeden tah? A já říkám, že většinou to tak bývá. Akorát v Manile v roce 1973 pozval filipínský prezident Bobbyho Fischera, zaplatil mu dvacet tisíc dolarů, a odehráli devět tahů. Ale víc ne. A Havel prohlásil, že by mohli hrát dál, třeba celou partii,“ vzpomíná Lubomír Kaválek. Nakonec to tak opravdu dopadlo. A Václav Havel dokonce zvítězil. „Prezident Havel tím vlastně udělal rekord, který už nikdo nenapodobil. Žádný státník nehrál celou partii, natož aby ještě vyhrál. Ty záběry pak proletěly celým světem, o partii bylo napsáno mnoho článků. Takhle Václav Havel vešel do šachových dějin a tam bude už navždy,“ vypráví Kaválek. Mnohem podrobněji bude o prvním českém prezidentovi hovořit na dnešní přednášce, která se koná v hotelu Don Giovanni ve dvě hodiny odpoledne. 

Dnešní kolo začíná opět v 15 hodin.