11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2022
I
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Turnaj se přehoupl do druhé poloviny a šachisté v neděli zasedli k šachovnicím popáté. Ocenění za nejlepší partii 4. kola získal Mateusz Bartel za vítězství nad českým zástupcem Janem Krejčím na turnaji Challengers.

Mateusz Bartel s oceněním za nejlepší partii kolaÚvodní tah v partii Navara - Grandelius provedl spolumajitel Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda

Nasazená jednička Jan-Krzysztof Duda remizoval s rakouským soupeřem Markusem Raggerem. Santosh Gurjathi Vidit, který vévodil tabulce po čtvrtém kole, si poradil s Alirezou Firouzjou. „Jsem spokojený, podařilo se mi vyhrát relativně lehce. Chtěl bych také k turnaji říci, že miluji Prahu. Byl jsem tu už mnohokrát. A tento turnaj je pro mě speciální, protože se znám velmi dobře s organizátory. Vždy se sem rád vracím a všichni jsou tu fantastičtí. Zítra máme volný den, takže společně s rodiči půjdu navštívit Staré město a užijeme si to spolu,“ řekl současný lídr turnaje, který se čtyřmi body i po pátém kole vévodí tabulce.

Vidit porazil nejlepšího juniora světa Firouzju

První vítězství na turnaji si připsal David Navara, který přehrál Švéda Nilse Grandeliuse a získal druhý bod. Navara je dosud jediným českým zástupcem, který na festivalu v rámci dvou velmistrovských turnajů zvítězil. V turnaji Challengers české barvy na vítěznou partii stále čekají.  „Jsem spokojený, samozřejmě jsem unavený, protože to byla těžká partie. Zahájením jsem soupeře překvapil a získal jsem časovou výhodu, která později možná rozhodla. Cítím se tu velmi dobře, je tu příjemná, přátelská atmosféra, jsou tu silní hráči. Jsem rád, že tu můžu hrát a doufám, že se mi ještě podaří sehrát něco pěkného,“ řekl český šachista.

GM David Navara

Navarův kolega z Nového Boru Pentala Harikrishna, který v současné době také žije v Praze, remizoval s Nikitou Vitiugovem a má po pěti kolech dva body. „Dnes to bylo to dobré. Byla to zajímavá partie. Sice to chvíli vypadalo, že můj soupeř má výhodu, ale nakonec to vyústilo v remízu. Po zápase jsme hru analyzovali a našli jsme momenty, kde jsem mohl zahrát lépe já i můj soupeř. Na turnaji se cítím dobře, jsem v Praze téměř dva a půl roku, je to zde jako můj druhý domov. Sice jsem ještě nevyhrál, ale doufám že se mi to brzy podaří,“ věří Harikrishna.

Analýza partie Vitiugov - Pentala

Američan Sam Shankland v pátém kole přidal už čtvrtou remízu na turnaji, nerozhodně skončil jeho boj se Španělem Davidem Antonem Guijarrem.

V čele Challengers se drží Stefansson

V turnaji Challengers aktuální lídr Hannes Stefansson porazil Jana Krejčího. Steffanson na loňském ročníku festivalu zvítězil v turnaji Open, ze kterého postoupil právě do Challengers. Po partii neskrýval nadšení z pražského turnaje.  „Jsem opravdu moc spokojený, předčilo to moje očekávání. Ještě zbývají ale čtyři kola, bude to obtížné. Moc se mi tady líbí, hotel a všechno kolem. Zítra je volno, takže se budu prostě připravovat,“ řekl Stefansson, který se se čtyřmi body i nadále drží na první příčce. Jan Krejčí si tak připsal druhou prohru na turnaji, má jeden a půl bodu a je na deváté příčce.

Partie Stefansson - Krejčí

Další český šachista Tha Dai Van Nguyen stejně jako v uplynulých čtyřech kolech remizoval, tentokrát s polským soupeřem Kacperem Piorunem.

Tadeáš Kriebel podlehl sedmnáctiletému Rusovi Andrey Esipenkovi. „Myslím si, že to nebylo špatné, moje zahájení bylo zajímavé, snažil jsem se být agresivní. Cítím se tu velmi dobře, je to skvělý turnaj a jsem moc rád, že tu mohu být, “ řekl Esipenko.

Rozhovor s Andreyem Esipenkem po jeho vítězství

Nadále si body připisuje také Polák Mateusz Bartel, po sobotní výhře nad Janem Krejčím si v pátém kole poradil s Nijatem Abasovem. Nyní má stejně jako Esipenko tři a půl bodu.

 Finěk porazil nasazenou jedničku Klimkowskiho

Pokračoval také turnaj Futures, kde svádí souboje nejmenší šachisté. „Hodně hráčů bylo v prvním kole nervózních, když hráli v blízkosti takových super velmistrů, ale postupně se zlepšovalo. Je to moc pěkný turnaj, za který jsem rád,“ ocenil turnaj Futures manažer české reprezentace Michal Konopka.

Na turnaji hraje také velký český talent, teprve devítiletý Václav Finěk, který v pátém kole po brilantní partii přehrál prvního nasazeného Poláka Jana Klimkowskiho. „Václav Finěk je náš největší talent za posledních mnoho let. Ale myslím si, že teď ho čekají velké zkoušky, nejen na tomto turnaji. V první polovině března bude hrát na mistrovství České republiky juniorů do 18 a 20 let. Tam ta konkurence bude opravdu velká, bude hrát s chlapci, kteří jsou třeba o deset let starší,“ řekl Konopka o Fiňkovi.


Pohled do sálu

Loek Van Wely je v Praze

Do české metropole dorazil jako host turnaje nizozemský velmistr a současný senátor Loek Van Wely, který přijal pozvání od ředitele turnaje Petra Boleslava. „Oceňuji, jak je to tu velice přátelské, takže se mi tu líbí. Nemám moc času navštívit Prahu, ale to nevadí, protože jsem tu tady abych se potkal s přáteli a abych si užil turnaj.“

Loek Van Wely je známý tím, že má velmi rád fotbal a několikrát si zahrál fotbalový zápas proti Magnusu Carlsenovi. „Ano, to je pravda, s Magnusem vždy svádíme velké souboje, a to nejen v šachu, ale v čemkoliv, takže i ve fotbale. Je to tradice a vždy jsou to velké boje. Vždy ho popichuji, provokuji a hecuji, což asi není úplně nejlepší taktika, protože mě pak chce hodně porazit v šachu, ale je to prostě naše tradice. Zahrajeme si s dalšími šachisty fotbalový zápas i tady, bude hrát tým šachistů proti týmu hotelu, kde jsme ubytováni. Ale myslím, že jsme outsideři.“

Šachisty čeká volný den, diváci si užijí filmový festival

Zatímco šachisté turnaje Masters a Challengers mají v pondělí volný den, návštěvníci se mohou těšit na bohatý program. Dění se přesune z hotelu Don Giovanni do žižkovského kina Aero, kde proběhne filmový festival. Do Prahy dorazil izraelský režisér Halil Efrat, který divákům představí dokument o šachové legendě Borisu Gelfandovi s názvem Album 61.

„Cítím se tu skvěle. Bylo pro mě milé překvapení, že mě pozvali a jsem moc šťastný. A proč jsem si vybral jako hlavní námět dokumentu šachy? Protože je miluji. Nejsem dobrý hráč, ale šachy opravdu miluji. A když jsem se dozvěděl, že Boris bude hrát o titul mistra světa, tak jsem se rozhodl o tom udělat film.“

Zajímavé šachové situace si mohou vyzkoušet i návštěvníci

Šachoví fanoušci mají v rámci Pražského šachového festivalu unikátní možnost vyzkoušet si šachové úlohy, které byly vytvořeny speciálně pro tuto příležitost. Jejich autorem je Yochanan Afek, izraelský šachista a trenér. Každý den je na webu umístěna nová kombinace, případně ji zájemci mohou vyzkoušet vyřešit i v papírové podobě přímo v hotelu Don Giovanni. Yochanan Afek dorazil osobně na šachový festival do Prahy jako jeden z čestných hostů.

„Pražský šachový festival je skvělá událost. Jedna z nejlepších, co jsem si kdy mohl užít. Hlavně proto, že je určen všem nehledě na úroveň – od amatérů po profesionály. A také turnaj pro děti.“

„Jako hráč i člověk je mi velmi blízký David Navara. To, jak se chová k lidem, jak se všemi mluví. A především, kolik jazyků ovládá! Přivítal mě v mém rodném jazyce i v nizozemštině. Je opravdu velice přátelský.“