13. - 20. června 2021
PRAGUE
INTERNATIONAL
CHESS
FESTIVAL
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019
Další ročník
25. 2. - 7. 3. 2025

Shankland v trháku s Abasovem

18 Jun 2021

K zápisu svého jména do společnosti vítězů Prague International Chess Festival má po polovině odehraných kol nejblíže americký velmistr Sam Shankland společně s ázerbájdžánským velmistrem Nijatem Abasovem. Špatný start ovlivnil výkony české jedničky Davida Navary i ve 3. a 4. kole, který tak stále čeká na první plusové body.

Středeční třetí kolo zahájil prvním tahem v partii Davida Navary s mistrem Spojených států Amerických z roku 2018 Samem Shanklandem předseda Šachového svazu České republiky Martin Petr. Na úvod pozdravil všechny účastníky a ocenil snahu organizátorů více jak po roce vrátit šachisty opět na šachovnice. Sám se účastní Open turnaje, kde po pěti kolech drží průběžnou třetí příčku. Ve vedení devětadevadesátičlenného pelotonu je polský velmistr Grzegorz Nasuta a rakouský mezinárodní mistr Felix Blohberger.

Svou polovinu překročil Prague International Chess Festival ve čtvrtek, kdy měly hlavní uzavřené turnaje na pořadu čtvrté kolo. Prezident 1. Novoborského šachového klubu a jednatel společnosti AVE si pro provedení úvodního tahu vybral partii polského velmistra Radoslawa Wojtaszeka a průběžně vedoucího Samuela Shanklanda. Tři duely Masters turnaje skončily smírně, svou první výhru na úkor českého velmistra Davida Navary zaznamenal velmistr Nijat Abasov.

Turnaj nadějí, který se již podruhé hraje pod názvem Futures, má doposud velmi vyrovnaný průběh. V úvodních kolech si vedení užívala slovenská hráčka Viktorie Nadzamová, kterou posléze na špici dotáhl český mladík Jakub Vojta. Papírový favorit polský mladík Kamil Warchol se po porážce v prvním kole ihned otřepal a v následujících třech dnech své soupeře nekompromisně obíral o body, díky čemuž se dotáhl na Jakuba Vojtu.