13. - 20. června 2021
PRAGUE
INTERNATIONAL
CHESS
FESTIVAL
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019
Další ročník
25. 2. - 7. 3. 2025

Viceprezident FIDE Lukasz Turlej zahájil festival

15 Jun 2021

V neděli 13. června odstartoval v prostorách pražského čtyřhvězdičkového hotelu Don Giovanni již 3. ročník Prague International Chess Festival. Pozvání na turnaj přijalo osm velmistrů, kteří si zahrají ve skupině MASTERS a osm dětských nadějí FUTURES. Obě skupiny se setkaly na nedělním zahájení, kde si i vylosovaly svá startovní čísla. Český reprezentant Van Nguyen měl šťastnou ruku a vytáhl si číslo 1, zatímco dlouholetá česká jednička David Navara si již potřetí v řadě během svých účastí na festivalu vylosoval číslo 5.

Festival v pondělí navštívil i viceprezident FIDE Lukasz Turlej, který ve 3 hodiny odpoledne turnaj slavnostně zahájil symbolickým prvním tahem na šachovnici polské jedničky Jana-Krzysztofa Dudy a české jedničky Davida Navary. I v případě tohoto duelu se historie opakovala, jelikož stejně jako v loňském 2. ročníku na sebe oba hráči narazili hned v prvním kole. A i letos polský velmistr do turnaje vstoupil výhrou a potvrdil tak prognózy šachových odborníků o jasném favoritovi letošního Masters.

Do nemilosrdné řeky velmistrů ze světové TOP 100 premiérově vkročil mladý český reprezentant Thai Dai Van Nguyen. Úvod do turnaje zvládl perfektně, když remizoval s polským velmistrem Radoslawem Wojtaszkem. V následujících šesti dnech na něj čekají další soupeři těžkého kalibru, kteří ještě prověří připravenost Van Nguyena.

Na startovní listině OPENu a ratingových turnajů stanulo celkem 128 hráčů, z čehož na domácí půdě hraje 85 šachistů a druhou nejpočetnější skupinu zastupuje Německo, odkud dorazilo 18 hráčů. Mezi zastoupené země otevřeného turnaje patří ale například také Izrael, Indie či Ázerbájdžán. „Ještě před měsícem nikdo z nás ani nedoufal, že bychom mohli stavět šachovnice také pro Open sekci. Jsem velice rád, že se situace s Covidem rapidně zlepšila a náš festival může probíhat v té opravdové šachové atmosféře,“ sdělil ředitel festivalu Petr Boleslav. Jedničkou startovního pole OPEN turnaje je český velmistr Vojtěch Plát, který je společně s polským velmistrem Grzegorzem Nasutou největším favoritem na vítězství.

Festival probíhá v hotelu Don Giovanni každý den od pondělí až do neděle 20. června, kdy bude v odpoledních hodinách na pořadu vyhlašování vítězů. Na sobotní večer 19. 6. organizátoři festivalu připravili také doprovodný program, a to vzpomínku na letos zesnulého světoznámého velmistra Luboše Kaválka. Večer bude plný vyprávění historek z Kaválkova života, předčítání úryvků z jeho tvorby, obrazových materiálů a nebude chybět ani přednáška velmistra Jána Plachetky.