5. - 16. března 2019
PRAGUE
INTERNATIONAL
CHESS
FESTIVAL
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019
Další ročník
25. 2. - 7. 3. 2025

Nikita Vitiugov zaslouženým vítězem turnaje Masters

15 Mar 2019

Nikita Vitiugov zaslouženě zvítězil v 1. ročníku turnaje Masters v rámci Pražského mezinárodního šachového festivalu. Ruský velmistr získal v 9 kolech 5,5 bodu.

Jako první skončilo opakováním tahů polské derby mezi Janem-Krzysztofem Dudou a Radoslawem Wojtaszkem. V ten moment potřeboval Nikita Vitiugov alespoň půl bodu k tomu, aby se vyhnul tiebreaku o první místo. Ruský velmistr proto partii, ve které měl minimální převahu, nekompromisně nasměroval do remízového přístavu, čímž si zajistil letošní titul.

"Každý hráč je spokojen, když v turnaji zvítězí. Možná to nebyl můj nejlepší výkon, ale to mi nijak nekazí radost z vítězství", řekl první vítěz Masters turnaje. "Byl jsem mile zaskočen pozvánkou na tento turnaj a bylo mi ctí se této události zúčastnit", dodal ještě Vitiugov.

Překvapivou miniaturkou skončila partie Boris Gelfand - Harikrishna Pentala, ve které se radoval izraelský reprezentant, a turnaj díky tomu zakončil s 5 body. "Můj soupeř dnes neměl svůj den, to se stane každému. Jeho pozice brzy zkolabovala a já zaznamenal snadnou výhru", řekl po partii Gelfand. Na otázku, jak je spokojen se svým turnajovým výsledkem, odpověděl: "Všechno mohlo být úplně jinak. Včera jsem měl velice dobré šance na výhru, ale uspěchal jsem to. Ale i tak je to celkově pro mě dobrý výsledek, zvláště po nevalných výsledcích z poslední doby. Jsem velice rád, že jsem tu mohl být a odjíždím spokojen."

Vidit Gujrathi porazil Davida Navaru, kterému se včerejší partie vůbec nepovedla. Indický velmistr se tak bodově dotáhnul na Wojtaszka, Dudu a Gelfanda na dělené druhé místo a díky nejlepším vzájemným partiím je dokonce přeskočil.

Poslední kolo zahájil symbolickým prvním tahem partie Vitiugov-Rapport ředitel turnaje pan Petr Boleslav.

Jménem celého organizačního týmu bychom rádi pogratulovali vítězům a poděkovali všem účastníkům za hladký průběh obou elitních turnajů.

V doprovodném otevřeném turnaji nevyužil vedoucí islandský velmistr Hannes Stefansson šanci jít do rozhodujícího trháku, a tak se o vítězi, a tedy i o postupujícím do turnaje Challengers, rozhodne definitivně až v dnešním 9. kole.

Výsledky předních šachovnic openu: Stefansson-Stany 1/2, Sedlak-Černoušek 1/2, Stachowiak-Zubov 1/2, Bernadskiy-Bakhmatsky 0-1, Kriebel-Vorobiov 1/2, Nguyen-Gasanov 0-1.

Nasazení předních šachovnic openu: Vorobiov-Stefansson, Stany-Bakhmatsky, Kashlinskaya-Sedlak, Zubov-Rašík, Černoušek-Demuth, Rakesh-Kriebel.

Kompletní výsledky i nasazení je na Chess-Results.

Výsledky 9. kola

Shankland vs Láznička  1/2
Vitiugov vs Rapport  1/2
Duda vs Wojtaszek 1/2
Navara vs Gujrathi 0-1
Gelfand vs Harikrishna 1-0

Konečné pořadí

1 Vitiugov  5,5/9
2-5 Vidit, Wojtaszek, Duda, Gelfand 5/9
6 Shankland 4,5/9
7-9 Harikrishna, Rapport, Navara 4/9
10 Láznička  3/9

Co nenajdete na oficiálních stránkách festivalu http://praguechessfestival.cz , najdete na Facebooku , Instagramu , Twitteru nebo YouTube .

Všechny fotografie Vladimíra Jagra jsou k dispozici na Zoneramě