5. - 16. března 2019
PRAGUE
INTERNATIONAL
CHESS
FESTIVAL
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019
Další ročník
25. 2. - 7. 3. 2025

Začíná jít do tuhého

12 Mar 2019

V hotelu Don Giovanni pokračovaly v úterý boje ve všech turnajích. Tím, jak se celý festival blíží ke konci, napětí v jednotlivých partiích roste, protože dochází čas na dohánění případných ztrát. Nejvíce je to znát v turnaji Challengers, kde má naději na vítězství, a tedy i na postup do skupiny Masters pro příští rok, více jak polovina účastníků.

Legendární československý velmistr Vlastimil Hort zahájil včerejší kolo symbolickým prvním tahem v partii Alexej Širov - Ju Wenjun.

R. Praggnanandhaa opět obdržel ocenění za nejlepší partii dne, tentokrát za jeho vítězství s Alexejem Širovem v 6. kole turnaje Challengers. Kromě toho provedla mezinárodní rozhodčí Jiřina Prokopová namátkovou kontrolu na elektronická zařízení. Vedoucí hráč turnaje Masters Jan-Krzysztof Duda kontrolou samozřejmě bez problémů prošel.

V turnaji Masters skončily všechny partie remízou. Jako první skončila partie Wojtaszek-Gelfand, ve které zkušený matador prokázal dobré znalosti zahájení. Zajímavá oběť kvality a později pěšce se stala v duelu Gujrathi-Vitiugov, ale i tato dvojice se nakonec rozešla smírně. Duda se Shanklandem se zkoušeli v koncovce jezdce proti střelci, ale ani v této partii nebyla narušena rovnováha sil. Zajímavou poziční oběť dámy zkusil Harikrishna proti Lázničkovi, partie však záhy poté skončila vynuceným opakováním tahů.

Jedinou partií, ve které to vypadalo, že najde svého vítěze, byla Rapport-Navara. Maďarský velmistr zaskočil naši jedničku netradičním zahájením a brzy se dostal do velkého tlaku. Nevyužil však všech možností a náš reprezentant se vysmýkl jako úhoř do teoreticky remízové koncovky.

Pořadí tak zůstává stejné. Duda vede se 4/7, následován Vitiugovem a Wojtaszkem, kteří mají o půl bodu méně. Do konce zbývají ještě tři kola, takže stát se může ještě všechno.

V turnaji Challengers bylo vše úplně obráceně, když všechny partie skončily rezultativním výsledkem. Diváci a další šachoví fanoušci byli v průběhu kola plně vtaženi do bojů v této skupině.

Alexej Širov měl zase jednou svůj den, když Mistryni světa doslova smetl ze šachovnice. V zahájení svedl svou soupeřku na scestí, později se nebál obětovat několik pěšců a na závěr přesně dopočítal dlouhou variantu. Závěrečnou pozici si můžete prohlédnout níže.

Jan Krejčí zvítězil již potřetí, když i díky výborné přípravě porazil Praggnanandhu, který byl do té doby na vítězné vlně. Důležitý bod získal David Anton Guijarro. Společně s Krejčím se tak dvě kola před koncem ujali vedení. David Paravyan dokázal černými porazit Petera Michalíka v Najdorfově Sicilské. Postupně získal rozhodující převahu a partii stylově zakončil elegantním kombinačním motivem.

Poslední hranou partií byl souboj Bartel-Štoček, ve kterém uspěl vůdce černých figur. V relativně vyrovnané pozici se bílý dopustil několika nevhodných výměn, po kterých skončil v horší koncovce, kterou nedokázal udržet.

Na první šachovnici otevřeného turnaje dokázal Stefansson porazit Gasanova a zůstal tak jediným hráčem s plným počtem pěti bodů. Na záda mu dýchají Zubov, Sivuk a náš Kriebel. Nejlepší ženou po 5 kolech je FM Nurgyul Salimova z Bulharska se 4 body.

Výsledky 5. kola na předních šachovnicích: Gasanov-Stefansson 0-1, Zubov-P.Nguyen 1-0, Sivuk-Půlpán 1-0, Sokolov-Kriebel 0-1, Stany-Dong 1/2, Černoušek-Rakotomaharo 1/2, Martin-Van Den Doel 1/2, etc.

Nasazení 6. kola na předních šachovnicích: Stefansson-Zubov, Kriebel-Sivuk, Bernadskiy-Salimova, Popovic-Plischki, Rakotomaharo-Stany, Dong-Gasanov. Kompletní výsledky, nasazení i pořadí lze najít na webu Chess-Results .

7. kolo turnaje Masters a 8. kolo turnaje Challengers začíná 13. března v 15:00, 6. kolo otevřeného turnaje začne o hodinu později v 16:00.

Další výsledky, rozhovory či fotografie najdete na oficiálních stránkách festivalu www.praguechessfestival.com nebo na sociálních sítích Facebook , Instagram , Twitter  nebo  YouTube . Kompletní fotogalerii Vladimíra Jagra pak najdete na Zoneramě