11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Snad všechna odvětví umění někdy upřela svou pozornost na královskou hru a ztvárnila výsostné území čtyřiašedesáti polí patřící dvaatřiceti figurám svým osobitým způsobem, na malířském plátně, ze sochařské hlíny, písmeny na knižním papíru nebo na stříbrném plátně. A právě spojení s filmovým páskem bude provázet letošní Prague International Chess Festival.

V pondělí 17. února odstartuje v kině Aero třídenní projekt "Královská hra ve filmu". První projekcí bude dokumentární film Album 61 izraelského režiséra Halila Efrata, který osobně uvede 70 minut nabytých životem vyzývatele mistra světa Borise Gelfanda. I ten, k potěše organizátorů, přijal pozvání k návštěvě Prahy.

Večerní promítací čas bude vyhrazen dokumentu s jednoduchým a všeříkajícím názvem "Magnus". Období od dětských tužeb až po pevnou vládu Magnuse Carlsena v úřadu mistra světa poutavě zachytil norský režisér Benjamin Ree. Se "šachovým Mozartem", jak nazval Carlsena velmistr Lubomír Kaválek, se ve volné partii utkal i režisér Miloš Forman. Světoznámý režisér byl velkým fanouškem a dobrým praktikem královské hry, o čemž vás přesvědčí přednáška legendy světového šachu velmistra Lubomíra Kaválka a česko-amerického spisovatele, dokumentaristy Jan Nováka.

Filmový festival bude pokračovat v úterý 18. února a ve středu 19. února večerní projekcí hraných filmů. Vstupenky na jednotlivá představení budou k dostání v pokladně kina Aera.

Bližší podrobnosti se můžete dozvědět i na samostatné stránce Festivalu.