11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Praha v roce 1990 zažila velkolepý šachový svátek, od konání Mezinárodního šachového turnaje velmistrů uplyne letos 30 let. Výstava fotografií, novinových článků, výsledkových tabulek, zápisů partií nebo karikatur hráčů umožní návštěvníkům nahlédnout do doby, kdy “vládci” ještě uměli hrát šachy a velmistři pečetili své tahy.

Hlavní iniciátor velkolepé akce velmistr Lubomír Kaválek hned na úvod turnaje v srpnu 1990 novinářům řekl: „Když jsem v únoru navštívil Prahu po 22 letech, tak jsem si myslel, že by se mohl uskutečnit sen, který jsem měl jako malý kluk a to, přivézt do Prahy nejsilnější hráče světa…“ A opravdu, do metropole tehdejšího Československa zamířili světová dvojka Jan Timman nebo pětadvacetiletý Nigel Short, který měl tři roky před zápasem o titul mistra světa proti Kasparovovi, a společně se čtveřicí Lubomír Kaválek, Vlastimil Hort, Jan Smejkal a Lubomír Ftáčnik vyplnili startovní listinu turnaje.

Ve středu 12. února ve 14.00 hodin bude uvedena výstava vernisáží za přítomnosti velmistra Lubomíra Kaválka a Hana Modrové, manželky jednoho z organizátorů Mezinárodního šachového turnaje velmistrů 1990 Břetislava Modra. Výstava bude návštěvníkům přístupná v průběhu celého šachového festivalu. „Bohatý a precizně uchovaný materiál nám umožnil připravit důkladný pohled do osmi dnů plných šachu. Nezůstane ale jen fotografií nebo článků, pro příchozí máme i interaktivní překvápko,“ předesílá ředitel festivalu Petr Boleslav: „Věřím, že si to šachisté užijí.“

Spojitost s Prahou 1990 bude mít i přednáška „Jak hrál šachy Václav Havel“ za účasti Michaela Žantovského, Bessela Koka a účastníků turnaje. Prezident Václav Havel otevřel velmistrovský turnaj nejen úvodním tahem, jak bývá zvykem, ale přímo odehráním celé partie. Duel s předsedou velmistrovské asociace a zástupcem generálního partnera celé akce Besselem Kokem je řádně zaznamenán a jeho nuance přiblíží divákům velmistr Lubomír Kaválek v rámci zmíněné přednášky, která zahájí v sobotu 15. února ve 14.00 hodin.