11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2022
I
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Další den Pražského šachového festivalu zahájila přednáška s názvem Jak hrál šachy Václav Havel, kterou provedl posluchače velmistr Lubomír Kaválek. Český velmistr, který dlouhodobě žije ve Spojených státech, zavzpomínal na slavné zahájení turnaje v Praze v roce 1990, kterého se ujal osobně tehdejší československý prezident Václav Havel.


Přednáška Jak hrál Václav Havel šachy - provázel Lubomír Kaválek

Havlovi se před třiceti lety postavil Bessel Kok, který i nyní Havlovu odvahu ocenil.,,Byl to velmi dobrý nápad, aby prezident začal turnaj, ukázalo to jeho charakter. Jelo to živě v televizi. Bylo to poprvé, kdy jsem Havla viděl osobně.

Jak vůbec vznikl nápad turnaj uspořádat? „Já když jsem přijel před 30 lety do Prahy, viděl jsem novou zemi s novou tváří. Praha byla novém kabátu. Jiří Křižan, pracoval jako poradce Václava Havla a také hrál šachy. Napadlo nás, že bychom mohli uspořádat šachový festival,“ vysvětlil Kaválek.

Atraktivní téma přilákalo řadu zájemců, kteří zaplnili přednáškový sál. Diváci se dozvěděli, že Václav Havel sám projevil zájem nejen partii zahájit, ale také v ní pokračovat. „Lidé od televize byli trochu nesví, nemají rádi, když se z pěti minut stane hodina, ale Havel řekl, že to je jejich problém,“ řekl Bessel Kok.

Oba hráli velice dobře a od určité doby jsme na ně přestali mluvit. A v jednu chvíli to vypadalo, že pan prezident vyhraje figuru a Bessel Kok řekl, že to nevypadá dobře. No, já mu to potvrdil a on mu podal ruku a vzdal se. Celá ta partie, to bylo přesně těch, jak se říká, patnáct minut slávy. Prezident Havel tím vlastně udělal rekord, který nikdo už nenapodobil. Žádný státník už nehrál celou partii, natož aby ještě vyhrál,“ popsal unikátní šachové okamžiky Lubomír Kaválek.

Přednáška Jak hrál Václav Havel šachy

Ve čtvrtém kole Masters se remizovalo

Po úvodní přednášce bylo v 15:00 zahájeno čtvrté kolo turnaje Masters, které ale nepřineslo žádnou vyhranou partii. První tah 4. kola partie Firouzja - Vitiugov provedl předseda Pražské šachové společnosti Pavel Matocha, úvodní tah partie Navara - Ragger provedl Peter Herel. Diváci mohli vidět pět soubojů, které skončily remízou. Vedení i po čtvrtém kole udržel indický talent Vidit Santosh Gujrathi, který remizoval se Švédem Nilsem Grandeliusem. „Dnes nejsem moc spokojený. Myslím, že bych měl být schopný ho dostat více pod tlak, ale on to ustál docela jednoduše. Ale cítím se tu dobře. Mám pocit, že minimálně hraji lépe než na předchozích turnajích a za to jsem rád,“ řekl Grandelius.


GM Nils Grandelius - GM Vidit Gujrathi

Remízou skončila i partie mezi Samem Shanklandem a Pentalou Harikrishnou a poté remizovali také Jan-Krzysztof Duda a David Anton Guijarro. Loňský vítěz Nikita Vitiugov se postavil šestnáctiletému talentu Alirezovi Firouzjovi. Vitugov ocenil výkon mladého hráče. „Byla to velmi zajímavá hra, naštěstí se mi podařilo uniknout. Nehrál jsem špatně, ale rozhodně jsem byl v partii ten, kdo se bránil. Má před sebou zářnou budoucnost, přeji mu jen to nejlepší, už teď je velmi silný a bude ještě silnější.


GM Nikita Vitiugov

Jediný český zástupce v turnaji Masters David Navara remizoval s Markusem Raggerem z Rakouska a po čtyřech kolech si stále nepřipsal ani jednu výhru. S jedním bodem je na poslední, desáté příčce.


GM David Navara

 Do čela turnaje Challengers se dostal Stefansson

V turnaji Challengers nastupují čtyři čeští zástupci, ani jeden z nich ale na vítězství ve čtvrtém kole nedosáhl. Tadeáš Kriebel svému soupeři podlehl, tentokrát nestačil na Nijata Abasova z Ádzerbájdžánu. „Prvních 15 tahů bylo vyrovnaných, můj soupeř byl dobře připravený, pak ale začal hrát pasivně i v důležitých momentech,“ řekl přemožitel českého hráče. Kriebel si připsal pouze půl bodu po remíze s Van Foreestem ve třetím kole a je na desáté příčce.

GM Nijat Abasov - IM Tadeáš Kriebel

Dalšímu českému zástupci v turnaji Challengers se také nedařilo. Jan Krejčí podlehl Mateuszovi Bartelovi z Polska. Ten dlužil Krejčímu porážku z loňského ročníku. „Porazit Jana Krejčího pro mě bylo opravdu hodně důležité, obvzlášť proto, že mě minule porazil a byla to od něj velice povedená partie. Takže jsem byl hodně motivován k tomu neprohrát a jsem moc rád, že se mi to povedlo,“ řekl Bartel.

Lukáš Černoušek nakonec remizoval s Polákem Kacperem Piorunem, stejně jako Thai Dai Van Nguyen s Hannesem Stefanssonem. Po čtyřech kolech je nejlepším Čechem je Nguyen na sedmé příčce.

Sedmnáctiletý Rus Andrey Esipenko po výhře ve třetím kole tentokrát remizoval s Jordenem Van Foreestem a na první příčce ho vystřídal Hannes Stefansson.

Turnaj Futures nabízí souboje malých šachistů

Velkou zkušeností pro malé šachisty je účast na turnaji Futures. České barvy hájí Karel Brožka, Jáchym Němec velký talent českého Václav Finěk. 

Je to tady krásné. Mám jeden a půl bodu ze čtyř. Trochu mě mrzí první dvě kola. Dnes jsem remizoval s prvním nasazeným Klimkowskim. Hrál jsem dobře, soupeř byl nervózní. Je to to skvělá zkušenost, jak vedle vás sedí ti nejlepší na světě, atmosféra je nádherná,“ řekl nadšeně Němec.

Nejlepší partii 3. kola odehrál Roy Vagman

Pro diváky, kteří dorazí do hotelu Don Giovanni je připraven bohatý program a setkání se vzácnými hosty, kteří přijali pozvání.

Turnaj se mi velmi líbí, Praha je velice přátelské město. Mým favoritem je Polák Duda, který hraje agresivně a umí útočit. A samozřejmě mladý šestnáctiletý Firouzja. Je to silný hráč a do deseti let může být mistrem světa,“ řekl spisovatel Max Pam.

Velmi se mi turnaj líbí, protože je spojen také s dalšími nešachovými aktivitami. Viděli jsme přednášku o partii mezi Václavem Havlem a Besselem Kokem a brzy také uvidíme filmový festival. Také se mi líbí, že to velmi silně obsazený turnaj Masters a zároveň tu hrají děti turnaj Futures,“ doplnil šachový novinář Gennadi Sosonko

 Dnes do Prahy přijede také Boris Gelfand, v sobotu už dorazila legenda holandského šachu, současný senátor Loek van Wely.