11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2022
I
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Několik dní před zahájením Prague International Chess Festivalu musí organizátoři řešit neočekávanou situaci. Kvůli koronaviru musel svou účast v turnaji Masters na poslední chvíli zrušit čínský velmistr Wei Yi, kterého nahradí jeho nástupce na juniorském světovém trůnu Alireza Firouzja.

Opakuje se situace z loňského roku. Čínský mladík měl již vyřízené všechny formality, aby se mohl účastnit skupiny Masters v rámci prvního ročníku, ale necelé dva měsíce před startem byl nominován Čínskou šachovou federací do reprezentační kádru pro Mistrovství světa týmů. „Byla to složitá situace, ale chápali jsme, že reprezentace je na prvním místě. Ihned jsme se s hráčem dohodli, že mu pošleme pozvání na další rok,“ vzpomíná ředitel festivalu Petr Boleslav a dodává: „Netipoval bych, že se se opět ocitneme ve stejné situaci.“ Organizátoři byli s čínským velmistrem ve stálém kontaktu již od konce ledna, kdy zprávy o koronaviru začínaly nabírat stále větší vážnosti. Události uplynulého víkendu již ale vystavily definitivní stopku.

„Před dvanácti lety jsem hrál se svými kamarády v Pardubicích. Bylo to poprvé, co jsem vycestoval z Číny,“ předesílá Wei Yi. „Byl jsem velmi šťastný, když jsem dostal znovu pozvání do Masters. Moc jsem se do Prahy těšil. Silný turnaj s velmistry Dudou, Vitiugovem, Navarou, Harim nebo Viditem by byl pro mě velkou výzvou. Ale situace s koronavirem v Číně se stále zhoršuje, nyní je je defacto nemožné vycestovat.“ Fanoušci čínského mladíka si tak budou muset opět počkat.

Ve světle výsledků lednového turnaje Tata Steel Chess a především MS v rapid a bleskovém šachu v prosinci v Moskvě bylo jméno náhradníka nasnadě. Teprve šestnáctiletý velmistr Alireza Firouzja vstoupil v srpnu loňského roku do klubu 2700 a zdá se, že se v něm pohodlně zabydluje. „Myslím, že se máme na co těšit. Firouzja prostě zvedá diváky ze židlí, jak jsem zažil nedávno ve Wijk aan Zee,“ uvádí spokojeně ředitel festivalu Petr Boleslav.

Slavnostní zahájení Prague International Chess Festivalu startuje v hotelu Don Giovanni v úterý 11. února a první kolo turnajů Masters, Challengers a Futures je naplánováno na 12. únor v 15 hodin, otevřené turnaje začínají 14. února úderem stejné hodiny.