Šachy ve filmu
Hráči uzavřených kategorií - Masters, Challengers a Futures – měli v pondělí volno. Mohli tak, stejně jako fanoušci, navštívit filmový festival v Kině Aero. Na něm se mimo jiné promítal dokument Album 61 o Borisi Gelfandovi, který si s mladými šachisty také zahrál simultánku. Lubomír Kaválek s Janem Novákem pak na přednášce zavzpomínali na režiséra Miloše Formana a jeho vztah k šachům.
Přednáška s Janem Novákem a Lubomírem Kaválkem
Dopoledne proběhl v prostředí hotelu Don Giovanni dětský den. Ve tři hodiny odpoledne pak v prostorách Kina Aero rozehráli šachisté z kategorie Futures simultánku s velmistrem Borisem Gelfandem. Izraelský hráč, který v roce 2012 bojoval coby vyzyvatel s Indem Anandem o titul mistra světa, soupeřil celkem s jedenácti soupeři s konečným skóre 7,5 – 3,5. Pro mladé talenty to byl velký zážitek. „Je to super pocit hrát s takovýmto šachistou. Většinou je to velice napínavé, protože on nemá moc času a může udělat hrubou chybu. Já jsem tedy bohužel prohrál, ale stál jsem velice dobře. Jeden jeho tah jsem ale podcenil, měl jsem odpovědět agresivněji. Místo toho jsem byl pasivní a to nebylo dobré,“ prohlásil po partii dvanáctiletý Jáchym Němec. Boris Gelfand pak v rozhovoru ocenil celý festival a pak se vrátil i ke své simultánce. „Už jsem tady v Praze hrál loni, je to skvělý turnaj. Navíc je i výborně zorganizovaný, opět je tu parádní atmosféra. I hráči spolu dobře vychází. Jezdím sem rád a doufám, že se z toho festivalu stane tradice, která potrvá ještě mnoho let. Pro ty mladé šachisty je skvělé, že sedí hned vedle zkušených hráčů. Doufám, že tu simultánku se mnou si budou pamatovat a že jim také něco dala.“
Simultánka Borise Gelfanda se, stejně jako mnoho dalších partií na festivalu, odehrála se speciálními figurami, které zrestauroval Petr Král. Ten se tomuto koníčku věnuje přes dvanáct let. „Mám v současné době asi padesát souprav, a to včetně dětských figur. A některé jsem zapůjčil tady pro potřeby festivalu,“ prozradil Král. Navracení lesku starých figurám je jeho vášní. „Někdy jsou ty figury zcela zničené. Tak z nich odstraním barvu a začnu je postupně renovovat. Rozdělávat na jednotlivé části, přidávám kožíšky, natřu je lakem, barvou a tak dále.“ To že se turnaj hraje právě s jeho figurami, mu dělá Petru Královi ohromnou radost. „Je to pro mě úžasný pocit, já jsem z toho nadšený. Protože za tím stojí spousta času a práce. A pořád objevuji něco nového, lidé mi třeba figury přinášejí, takže mám pořád co dělat.“ Vítězství si připsal turecký talent Ediz Gurel a remizovala Inna Puhajkova.
Simultánka s Borisem Gelfandem
Po simultánce začal filmový festival
Boris Gelfand a Halil Efrat
Amadeus vs. Mozart
Slavný režisér také šachy hrál a jedním z jeho soupeřů byl dokonce aktuální mistr světa. „Miloš připravoval ve Valencii divadelní hru Dobře placená procházka. A Magnus Carlsen hrál nedaleko simultánku. A jednoho španělského novináře napadlo, že by Miloš, coby Amadaeus, mohl odehrát partii se šachovým Mozartem, což byla přezdívka, kterou jsem Carlsenovi dal já, když jsem o něm psal pro Washington Post.“ Na šachovou partii nakonec opravdu došlo. A režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy nebo Valmont, si nějakou chvíli nevedl špatně, dokonce se dočkal i pochvaly. „Tak hráli a v jeden moment Forman říká, že neví, co má dělat. A čekal, že mu Carlsen poradí. A on nic, byl jako socha. Miloš tedy chvíli přemýšlel, a pak něco zahrál. A Magnus pronesl, že to vůbec není špatné. A Forman mi pak vyprávěl, že se v tu chvíli cítil, jako kdyby dostal třetího Oskara,“ vzpomínal Lubomír Kaválek. Po jeho přednášce pak následoval dokumentární film o současném světovém šampionovi pojmenovaný jednoduše Magnus.
Co nabídne úterý?
Hrací místnost
Šachisté se opět vrátí do hotelu Don Giovanni, kde je čeká šesté kolo. Dosavadní průběh zhodnotil hlavní rozhodčí Pavel Votruba. „Máme poměrně překvapivé vedoucí hráče, hlavně ve skupině Challengers. Tam je v čele islandský velmistr Hannes Stefansson. Ten loni vyhrál turnaj Open. Čili zdálo by se, že je to nováček, ale opak je pravdou. Hraje solidní šachy, vychází mu všechno, co chce. Soupeři proti němu nemají své dny. Uvidíme, jak to dopadne, nicméně náskok půl bodu před posledními čtyřmi koly je dosti významný,“ míní jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších šachových rozhodčích na světě. A jak to vypadá na Masters? „V čele áčkového turnaje je Ind Vidit Gujrathi, který mimochodem hraje za Nový Bor. Tomu se skutečně daří, přijeli za ním i rodiče. V neděli porazil nejlepšího juniora světa Firouzju, a to poměrně brzo. On to zahrál přesně, jak se nemá, což jen dokazuje, že je ještě nemá tu zkušenost. Jinak by se nepouštěl do té akce na dámském křídle. Ale já už zažil několik jeho partií na černých figurách a tam není tak silný. To samozřejmě Viditovi pomohlo, on teď vede o celý bod, což je už dost. Do konce zbývají čtyři kola, takže kdyby se tady mělo sázet na vítěze, jako u koní, tak už by ten kurz byl malý,“ Myslí si Pavel Votruba. Vidita čeká v šestém kole loňský vítěz Nikita Vitiugov. Jediný Čech v prestižní kategorii Masters – David Navara – se utká s Íráncem Alirezou Firouzjou.