11. - 22. February 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2022 | 2021 | 2020 | 2019

Šachy ve filmu

18 Feb 2020

Hráči uzavřených kategorií  - Masters, Challengers a Futures – měli v pondělí volno. Mohli tak, stejně jako fanoušci, navštívit filmový festival v Kině Aero. Na něm se mimo jiné promítal dokument Album 61 o Borisi Gelfandovi, který si s mladými šachisty také zahrál simultánku. Lubomír Kaválek s Janem Novákem pak na přednášce zavzpomínali na režiséra Miloše Formana a jeho vztah k šachům.

 

Přednáška s Janem Novákem a Lubomírem Kaválkem

Dopoledne proběhl v prostředí hotelu Don Giovanni dětský den. Ve tři hodiny odpoledne pak v prostorách Kina Aero rozehráli šachisté z kategorie Futures simultánku s velmistrem Borisem Gelfandem. Izraelský hráč, který v roce 2012 bojoval coby vyzyvatel s Indem Anandem o titul mistra světa, soupeřil celkem s jedenácti soupeři s konečným skóre 7,5 – 3,5. Pro mladé talenty to byl velký zážitek. „Je to super pocit hrát s takovýmto šachistou. Většinou je to velice napínavé, protože on nemá moc času a může udělat hrubou chybu. Já jsem tedy bohužel prohrál, ale stál jsem velice dobře. Jeden jeho tah jsem ale podcenil, měl jsem odpovědět agresivněji. Místo toho jsem byl pasivní a to nebylo dobré,“ prohlásil po partii dvanáctiletý Jáchym Němec. Boris Gelfand pak v rozhovoru ocenil celý festival a pak se vrátil i ke své simultánce. „Už jsem tady v Praze hrál loni, je to skvělý turnaj. Navíc je i výborně zorganizovaný, opět je tu parádní atmosféra. I hráči spolu dobře vychází. Jezdím sem rád a doufám, že se z toho festivalu stane tradice, která potrvá ještě mnoho let. Pro ty mladé šachisty je skvělé, že sedí hned vedle zkušených hráčů. Doufám, že tu simultánku se mnou si budou pamatovat a že jim také něco dala.“

Dětský den s Innou Puhajkovou

Simultánka Borise Gelfanda se, stejně jako mnoho dalších partií na festivalu, odehrála se speciálními figurami, které zrestauroval Petr Král. Ten se tomuto koníčku věnuje přes dvanáct let. „Mám v současné době asi padesát souprav, a to včetně dětských figur. A některé jsem zapůjčil tady pro potřeby festivalu,“ prozradil Král. Navracení lesku starých figurám je jeho vášní. „Někdy jsou ty figury zcela zničené. Tak z nich odstraním barvu a začnu je postupně renovovat. Rozdělávat na jednotlivé části, přidávám kožíšky, natřu je lakem, barvou a tak dále.“ To že se turnaj hraje právě s jeho figurami, mu dělá Petru Královi ohromnou radost. „Je to pro mě úžasný pocit, já jsem z toho nadšený. Protože za tím stojí spousta času a práce. A pořád objevuji něco nového, lidé mi třeba figury přinášejí, takže mám pořád co dělat.“ Vítězství si připsal turecký talent Ediz Gurel a remizovala Inna Puhajkova.

Simultánka s  Borisem Gelfandem

Po simultánce začal filmový festival

 Jako první byl v Kině Aero uveden dokument režiséra Halila Efrata - Album 61. Ten zachycoval šachový souboj o titul mistra světa mezi Borisem Gelfandem a Viswanathanem Anandem z Indie, a to z pohledu izraelského vyzyvatele. Následovala druhá přednáška Lubomíra Kaválka, tentokrát na téma „Jak hrál Miloš Forman šachy,“ kde se k němu na podiu připojil spoluautor Formanovy autobiografie – Jan Novák. A jak se vůbec Kaválek s Formanem poznal? „Já šel za jedním kamarádem k němu do bytu a on z něj zrovna vycházel. Tak jsme se představili a Forman mi hned povídá, že spěchá, ale že považuje šachy za stejně geniální vynález jako je třeba gramofon… Nebo žárovka. A to s tou žárovkou už jen zavolal z nižšího patra, jak odcházel. Mně to nejdřív nedávalo moc smysl, ale pak mi došlo, že gramofon rovná se zvuk a žárovka, to je přece světlo. A obojí je základem filmu.“  Formana a Kaválka pojilo velké přátelství, které utužovaly šachy. Držitel dvou Oskarů za režii měl tuto hru velmi rád, dokonce tak, že v jeho kanceláři byly dlouhou dobu židle, na kterých seděli nejlepší šachisté té doby. I o tom Lubomír Kaválek na přednášce hovořil. „Miloš byl zrovna v Benátkách na festivalu, tak jsem ho pozval do Merana, kde spolu hráli Korčnoj a Karpov. Tak se díváme, jak hrajou, a on mi říká, že ty židle, ve kterých šachisti sedí třeba 5 hodin, musí být strašně pohodlné. To jsem mu potvrdil a on na to, jestli by nešly koupit. Tak jsme došli za organizátorem, Miloš vypsal šek a oni slíbili, že je v řádném termínu dodají. Ale dlouho se nic nedělo, tak jsem přesvědčil organizátora, aby se spojil s tou firmou, a nakonec opravdu došly. A Miloš měl ty židle v pracovně, seděl na nich, když psal scénáře... Židle Karpov se mu asi za tři roky rozbila, ale židle Korčnoj vytrvala. A když hrál Karpov s Kasparovem v New Yorku v roce 1990, tak jsem dohodl, že mu Karpov dá novou židli.“ 

Boris Gelfand a Halil Efrat

Amadeus vs. Mozart

Slavný režisér také šachy hrál a jedním z jeho soupeřů byl dokonce aktuální mistr světa. „Miloš připravoval ve Valencii divadelní hru Dobře placená procházka. A Magnus Carlsen hrál nedaleko simultánku. A jednoho španělského novináře napadlo, že by Miloš, coby Amadaeus, mohl odehrát partii se šachovým Mozartem, což byla přezdívka, kterou jsem Carlsenovi dal já, když jsem o něm psal pro Washington Post.“ Na šachovou partii nakonec opravdu došlo. A režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy nebo Valmont, si nějakou chvíli nevedl špatně, dokonce se dočkal i pochvaly. „Tak hráli a v jeden moment Forman říká, že neví, co má dělat. A čekal, že mu Carlsen poradí. A on nic, byl jako socha. Miloš tedy chvíli přemýšlel, a pak něco zahrál. A Magnus pronesl, že to vůbec není špatné. A Forman mi pak vyprávěl, že se v tu chvíli cítil, jako kdyby dostal třetího Oskara,“ vzpomínal Lubomír Kaválek. Po jeho přednášce pak následoval dokumentární film o současném světovém šampionovi pojmenovaný jednoduše Magnus.

Co nabídne úterý?

Hrací místnost

Šachisté se opět vrátí do hotelu Don Giovanni, kde je čeká šesté kolo. Dosavadní průběh zhodnotil hlavní rozhodčí Pavel Votruba. „Máme poměrně překvapivé vedoucí hráče, hlavně ve skupině Challengers. Tam je v čele islandský velmistr Hannes Stefansson. Ten loni vyhrál turnaj Open. Čili zdálo by se, že je to nováček, ale opak je pravdou. Hraje solidní šachy, vychází mu všechno, co chce. Soupeři proti němu nemají své dny. Uvidíme, jak to dopadne, nicméně náskok půl bodu před posledními čtyřmi koly je dosti významný,“ míní jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších šachových rozhodčích na světě. A jak to vypadá na Masters? „V čele áčkového turnaje je Ind Vidit Gujrathi, který mimochodem hraje za Nový Bor. Tomu se skutečně daří, přijeli za ním i rodiče. V neděli porazil nejlepšího juniora světa Firouzju, a to poměrně brzo. On to zahrál přesně, jak se nemá, což jen dokazuje, že je ještě nemá tu zkušenost. Jinak by se nepouštěl do té akce na dámském křídle. Ale já už zažil několik jeho partií na černých figurách a tam není tak silný. To samozřejmě Viditovi pomohlo, on teď vede o celý bod, což je už dost. Do konce zbývají čtyři kola, takže kdyby se tady mělo sázet na vítěze, jako u koní, tak už by ten kurz byl malý,“ Myslí si Pavel Votruba. Vidita čeká v šestém kole loňský vítěz Nikita Vitiugov. Jediný Čech v prestižní kategorii Masters – David Navara – se utká s Íráncem Alirezou Firouzjou.