11. - 22. února 2020
DON GIOVANNI
HOTEL PRAGUE
2021
I
2020
I
2019
Ročník 2020

Druhý ročník Prague International Chess festivalu proběhne v termínu 11. – 22. února 2020 ve čtyřhvězdičkovém hotelu Don Giovanni. Účastníky čekají boje o sady medailí v Masters turnaji, Challengers turnaji, Open turnaji a v ratingových turnajích.

Přípravy druhého ročníku Prague International Chess festivalu jsou již v plném proudu. Stanovení termínu bylo jednou z prvních otázek, které bylo potřeba zodpovědět. Přesunem z března na únor se chtějí organizátoři především vyhnout kolizi s domácím mládežnickým mistrovstvím. "Rozhodně chceme, aby se festivalu měli možnost zúčastnit i naši nejlepší junioři a mládežníci," informuje ředitel festivalu Petr Boleslav: "Měsíc březen je často obsazen i mezinárodními akcemi, únor v tomto ohledu nabízí rozhodně klidnější období. Věřím, že po lednovém Tata Steel Chess a Gibraltaru na přelomu ledna a února náš šachový festival pevně zakotvíme do světového kalendáře v druhém únorovém týdnu."

Základní formát festivalu zůstává nezměněn. V Masters turnaji se představí desítka hráčů světové TOP 50, v uzavřeném Challengers turnaji bude desítka účastníků opět bojovat o prvenství a s tím spojený postup o patro výše pro následující rok. Malou změnu udělají organizátoři u Open turnaje, který začne již v pátek 14. února a tím se vyhne nutnosti dvoukola. "Věřím, že hráče vynechání dvoukola potěší. Přece jenom se hraje o slušné ceny a vítěz získá i právo postupu do Challengers v následujícím roce, takže vidíme jako vhodnější formát každý den jedno kolo," míní ředitel festivalu Petr Boleslav.

Známo je již i několik jmen účastníků uzavřených turnajů. Prvenství v Masters bude obhajovat ruský velmistr Nikita Vitiugov, společnost klubu 2700 plus si bude užívat Španěl David Antón Guijarro, který si postup vybojoval výhrou Challengers turnaje. Právo postupu do Challengers turnaje má jako vítěz Open turnaje i islandský velmistr Hannes Stefansson, z českých hráčů má zajištěnou účast v Challengers Lukáš Černoušek. "Smluvní námluvy s hráči již probíhají, zatím nechceme být ale konkrétní," uvádí Petr Boleslav. Kompletní nominace českých hráčů pro uzavřené turnaje bude známa k 1. září.